TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

İHKİB ABD’li WRAP ile Ortaklık Anlaşması İmzaladı

İHKİB ABD’li WRAP ile Ortaklık Anlaşması İmzaladı
EKLENME TARİHİ 10.03.2024

İstanbul Hazır Giyim İhracatçıları Birliği (İHKİB), Türkiye ile ABD arasındaki iş ilişkilerini geliştirmek amacıyla, ABD merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dünya Çapında Sorumlu Akredite Üretim (WRAP) ile bir iyi niyet anlaşması imzaladı. Bu anlaşma çerçevesinde, ABD'ye ihracat yapan önde gelen Türk hazır giyim şirketleri belirlenerek WRAP sertifikası almalarını teşvik edecek bir pilot proje geliştirilecek. Projenin amacı Türkiye ile ABD arasındaki iş ilişkilerini sağlamlaştırmak ve böylece iki ülke arasındaki iş birliği için ek yollar geliştirerek Türk hazır giyim endüstrisinin küresel rekabet gücünü artırmaktır.

İHKİB Uluslararası İlişkiler ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Selçuk Mehmet Kaya ve WRAP Başkanı ve CEO'su Avedis Seferian tarafından imzalanan mutabakat ile WRAP’in Türk hazır giyim şirketlerini sertifikasyon sürecinde ücretsiz olarak kişisel ve sanal eğitim oturumlarına yönlendirmesi bekleniyor.

WRAP sertifikasına sahip tedarikçiler, işçi haklarına, mesleki sağlık ve güvenliğe, çevresel sürdürebilirliğe ve yerel yasalara uyumluluğa olan kararlılıklarını göstermiş oluyorlar. Sertifikasyon, dünya çapında 3,500'den fazla WRAP sertifikalı tesiste denetim yorgunluğunu hafifletmeyi ve küresel pazardaki rekabetlerini artırmayı amaçlamakta ve önde gelen marka ve perakendecilerin beklentileriyle uyum sağlamaktadır.

WRAP adına konuşan Avedis Seferian, İHKİB gibi kuruluşlarla ortaklık kurmanın etki alanlarını genişlettiğini ve Türk ihracatçısının başarılarına katkı sağladığını söylerken, ortaklığın Türkiye’nin hazır giyim ihracatının %80’ini temsil eden İHKİB üyelerinin yeni pazarlarda yol bulmasını ve sektörel gelişmelerden haberdar olmasını kolaylaştıracağını belirtti. Selçuk Mehmet Kaya ise WRAP ile yapılan ortaklığın İHKİB’in üyelerini mükemmeliyete, sürdürülebilirliğe ve küresel rekabete doğru yönlendirme misyonuyla mükemmel bir uyum içinde olduğunu ve kârlı ABD pazarında Türk hazır giyim ihracatını artırma hedefine katkı sağlayacağını ifade etti.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close