TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Hindistan'da pamuk ekimi tehdit altında, sürdürülebilir çözümlere ihtiyaç var

Hindistan'da pamuk ekimi tehdit altında, sürdürülebilir çözümlere ihtiyaç var
EKLENME TARİHİ 02.05.2024

Hindistan, artan sıcaklıklar ve öngörülemeyen yağışlar nedeniyle giderek büyüyen bir su kriziyle mücadele ederken, ülkenin pamuk ekimi sektörü büyük zorluklarla karşı karşıya.

Dünya Kaynakları Enstitüsü'nün Su Kemeri Su Riski Atlası'ndan elde edilen son verilere göre, küresel GSYİH'nın %31'i (70 trilyon dolar) şaşırtıcı bir şekilde 2050 yılına kadar yüksek su stresi nedeniyle risk altında. Hindistan, Meksika, Mısır ve Türkiye’nin GSYİH'nın yarısına katkıda bulunarak bu krizin en ağır yükünü taşıması bekleniyor.

Milyonlarca çiftçiyi destekleyen ve Hindistan'ın GSYİH'sine önemli katkıda bulunan pamuk sektörü suya ağır bağımlılığı nedeniyle tehdit altında. Geleneksel pamuk tarımındaki su tasarrufu sağlayan sulama teknolojilerinin yaygın olarak benimsenmemesi, kaynak sıkıntılarını daha da kötüleştiriyor ve çevresel ve tarımsal endişelere katkıda bulunuyor. Geleneksel sulama yöntemleri, sadece su kaybına değil, aynı zamanda toprak erozyonuna ve su kirliliğine de katkıda bulunarak çevresel bozulmayı daha da kötüleştiriyor.

Bu sorunları ele almak için, paydaşlar pamuk yetiştiriciliğinde su tasarrufu sağlayan sulama teknolojilerinin yaygın olarak benimsenmesini önceliklendirmeli. Hükümet desteği ve teşvikler, bu teknolojilerin küçük çiftçilere erişilebilir hale gelmesini sağlamada önemli bir rol oynayabilir, ki bunlar pamuk endüstrisinin omurgasını oluşturur.

Hindistan, iklim değişikliği ve su kıtlığı gibi çift yönlü zorluklarla yüzleşirken, sürdürülebilir uygulamaları benimseyerek ve paydaşlar arasında işbirliğini teşvik ederek, ülke pamuk endüstrisi için daha dirençli ve refah dolu bir yol harcayabilir, milyonlarca çiftçinin geçimini sağlarken gelecek nesiller için değerli su kaynaklarını koruyabilir.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close