TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Çinli Üreticiler Sincan Pamuğu Üretimi ve İhracatına Ağırlık Veriyor

Çinli Üreticiler Sincan Pamuğu Üretimi ve İhracatına Ağırlık Veriyor
EKLENME TARİHİ 04.05.2024

Asya'nın en büyük pamuk üreticisi ve ihracatçısı olan Çin, Sincan'da pamuk üretimine yönelik uluslararası eleştirilere rağmen üretimi ve ihracatı artırmakta kararlı. Yetkililer, Sincan bölgesindeki pamuk üretimini savunurken, insan hakları ihlalleri ve zorunlu çalışma iddialarını reddediyorlar.

Sincan'daki pamuk hasadında makineleşme oranı 2014 yılında %21'den 2023’te %89'a ulaşırken, 2023 yılında Sincan pamuğunun üretiminin 5,11 milyon ton olduğu, bu rakamın ulusal verimin %91'ini ve küresel üretimin beşte birini temsil ettiğini belirtildi.

Yakalanan bu artış Uygur Zorunlu Çalışma Önleme Yasası'nın artan uygulanmasının ardından Çin'in ABD'ye yönelik tekstil ve giyim ihracatında bir düşüş yaşanmasına rağmen geldi.

Bir sonraki adımın yerli bir pamuk kalite takip sistemi ve sertifikasyon sistemi oluşturmak olduğu belirtilirken, ayrıca birçok yerli marka oluşturma hedefi de bulunuyor. Son olarak Sincan pamuk sektörünün özellikle Kuşak ve Yol Girişimi (Belt and Road Initiative - BRI) ortak ülkeleri dahil olmak üzere yurtdışı pazarlara aktif bir şekilde genişlediği belirtiliyor.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close