TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

ABD'de imalat iyileşiyor; Artan hammadde fiyatları engel teşkil ediyor

ABD'de imalat iyileşiyor; Artan hammadde fiyatları engel teşkil ediyor
EKLENME TARİHİ 25.04.2024

ABD’de Mart ayında siparişlerin artmasıyla üretim sert bir şekilde son 1,5 yılda ilk kez büyüdü, ancak fabrikalardaki istihdam "önemli bir işten çıkarma faaliyeti" ve girdi fiyatlarının yükselmesi nedeniyle imalatçılar baskı altında kaldı. Pazartesi günü yapılan Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) anketi, faiz oranlarının artmasıyla sarsılan sektörün toparlandığını, ancak yükselen hammadde fiyatlarından kaynaklanan risklerin devam ettiğini iddia etti. ISM'nin imalat iş anketi komitesini yöneten Timothy Fiore, "talebin iyileşme belirtileri açıkken, talep hala iyileşmenin erken aşamalarında kalıyor" dedi.

İmalatın toparlanması ekonominin büyüme potansiyeline katkı sağlarken, hammadde fiyatlarının artışı önümüzdeki aylarda mal enflasyonunun artabileceğini öne sürüldü. Mal enflasyonu, geçen yılki enflasyon yavaşlamasının ana nedeniydi. ISM, imalat PMI'sinin geçen ay 50,3'e yükseldiğini, bu rakamın Eylül 2022'den bu yana en yüksek rakam olduğunu belirtti. PMI'nin 50'nin üzerinde olması, imalat sektöründe büyümeyi göstermekte.

Hükümet verilerine göre, geçen hafta imalat çıktısı dördüncü çeyrekte yıllıklandırılmış %0,9 oranında arttı. 2022’de bu rakam 0,8 iken, 2023'te %1,6 idi. Tüketici harcamaları hizmetlere kaydığı halde, mal talebi desteklenmeye devam ediyor. Tekstil fabrikaları, kağıt ürünleri, ana metaller, kimyasal ürünler ve ulaşım ekipmanları dahil olmak üzere dokuz sektör geçen ay büyüme bildirdi. Elektrikli ekipmanlar, ev aletleri ve bileşenler, makine ve bilgisayar ve elektronik ürünlerin arasında olduğu altı sektör ise daralma yaşadı.

Son ISM anketi, imalat sektörü için yeni siparişlerde ve üretim seviyelerinde belirgin artışlar öngörüyor, fabrika faaliyetlerinde bir toparlanmayı işaret ediyor. Ancak bu büyümeye rağmen, tedarik zinciri kısıtlamaları bir endişe kaynağı olarak devam ediyor; bazı tedarikçilerin talebi karşılamakta zorlandıkları, tedarikçi teslimatlarının ölçüsünde bir düşüşle gösteriliyor. Ayrıca, enflasyon baskıları devam ediyor, imalatçılar ham madde fiyatlarının yükseldiğini bildiriyorlar, bu da genel üretim maliyetlerini etkileyebilir.

İstihdam cephesinde, fabrika iş sayıları altıncı ay üst üste düşmeye devam etti. İşten çıkarmalar, işgücü sayısını azaltmanın yaygın bir stratejisi olarak kalıyor, işletmeler işgücü büyüklüklerini yönetmek için giderek artan ölçüde ayrılma ve işe alım dondurmasına başvuruyorlar. Bu zorluklara rağmen, imalat istihdamı ölçüsü önceki aya kıyasla hafif bir iyileşme gösterdi, ancak genel istihdam trendlerinin güvenilir bir öncüsü olmadı.

İmalatın toparlanma işaretleri göstermesine rağmen, inşaat sektörü geri adım atıyor; Şubat ayında beklenmedik bir şekilde harcamalar azaldı. Ancak bu düşüş, güçlü imalat faaliyeti tarafından desteklenen güçlü ekonomik büyüme beklentilerini azaltmıyor. Atlanta Fed, GSYİH büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti, sağlam ekonomik genişleme işaret ediyor. Genel olarak, ekonomistler, farklı sektörlerdeki devam eden zorluklar ve dalgalanmalara rağmen, ekonominin büyüme seyrine temkinli bir iyimserlikle bakıyorlar.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close